Logo

Uważam, że każdy ma jakąś historię, którą warto opowiedzieć. Pisałem już o polityczkach i politykach, narodowcach, przemytnikach, spiskowcach i rewolucjonistkach, milionerach i bezdomnych. Relacjonowałem konflikt w Donbasie i codziennie życie wsi na Podkarpaciu. Przez 10 lat byłem reporterem magazynu Duży Format (Gazeta Wyborcza). Jestem scenarzystą, edukatorem, piszę książki (wydawnictwo Czarne i Znak). Czasem dostaję nagrody (za reportaż z rodzinnej wioski Aleksandra Łukaszenki Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, a za teksty z Polski – im. Teresy Torańskiej, nominacje do Grand Press, nagrody im. Beaty Pawlak i Pióra Nadziei Amnesty International). Moim zdaniem, najważniejszy temat, o którym warto dziś pisać to sztuczna inteligencja – jak nigdy wcześniej stawia nas przed pytaniem: co to znaczy być człowiekiem?

Posty

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja

W połowie XIX wieku William Stanley Jevons przewiduje stopniowe wyczerpywanie się brytyjskich złóż węgla. W 1865 roku wydaje książkę „The Coal Questions”, w  której zauważa, że udoskonalenie maszyny parowej, dzięki któremu w produkcji przemysłowej można zużyć mniejsze ilości węgla, wcale nie przełożyło się na to mniejsze zużycie.  Stało się się coś odwrotnego – udoskonalenie maszyny…

Tygodnik #4: Okłamywanie AI, rosyjska dezinformacja i jak udowodnić, że istniejesz

Tygodnik # 14: Ostatni egzamin ludzkości

1. Worldcoin wchodzi do Polski Kto jest człowiekiem w internecie? O odpowiedź na to pytanie coraz trudniej.   W odsiewaniu botów pomóc ma Worldcoin, jeśli… pozwolimy mu zeskanować tęczówkę oka.   Tak uważa, twórca Worldcoina, Sam Altman z OpenAI – tego od ChataGPT.  Po zeskanowaniu tęczówki dostaniemy od firmy cyfrowy “dokument człowieczeństwa”.  W Polsce skanowanie już się…

Tygodnik #9: Przeceny w metawersie, wpadka Google i AI w rękach Polek

Tygodnik # 11: Lądowanie Bielika i aresztowanie twórcy Telegrama

-Pierogi – odpowiedział mi Bielik, kiedy zapytałem go o to, co jest najbardziej polską rzeczą na świecie (na kolejnych miejscach były Chopin, Solidarność i Wawel).  Polskiego chatbota tworzy Fundacja SpeakLeash we współpracy z Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Został właśnie udostępiony w wersji 2.1.  „Bielik wylądował” – napisał na LinkedIn Sebastian Kondracki,…

Tygodnik #8: InPost kontra Meta, przewidywanie przestępstw i monopol Google

1 Inpost kontra Meta 1  Inpost kontra Meta… a właściwie Rafał Brzoska kontra Meta. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wydał decyzję zabraniającą firmie Meta (właściciel Facebooka i Instagrama) używania wizerunku Omeny Mensah do reklam na terenie Polski. Prezes InPostu Rafał Brzoska, prywatnie mąż Omeny Mensah, ogłosił w mediach społecznościowych, że jest to „pierwsze duże zwycięstwo…

Przewidywanie chorób to przełom. Ale kogo będzie na to stać?

Z AI jest tak, że trochę nie wiemy, jak podaje wynik.  W przypadku tekstu generowanego przez chat, czy grafiki nie jest to takie ważne. Ale w medycynie jest chyba inaczej — czy to nie problem, że nie wiemy, skąd się bierze diagnoza AI? Ligia Kornowska: Długo się nad tym głowiliśmy, tworząc Białą Księgę AI w…

Powrót science-fiction. Czy AI wzmocni nasze najgorsze cechy?

Czy polskie start-upy są w stanie konkurować globalnie również w technologiach związanych z AI? Artur Kurasiński: Dostaliśmy wygrany los na loterii — zdarzyło się tak, że  wielu fajnych ludzi zameldowało się na pewnym etapie w OpenAI. I dziś tworzą tam  kadrę zarządzającą. To jednak wiele nie zmienia. Nie jest tak, że mamy jakieś niezwykłe predyspozycje…

Tygodnik #9: Przeceny w metawersie, wpadka Google i AI w rękach Polek

Tygodnik #5: Wielka awaria Windowsa, Syn Pasa Rdzy i przełomowa truskawka

2.

Maszyny kłamiące. Jak AI pokazuje nam miejsce w szeregu?

Fot. Krzysztof Zaleski Fot. Getty Images/ Unsplash

Tygodnik #9: Przeceny w metawersie, wpadka Google i AI w rękach Polek

Tygodnik #2: ZUS AI, skóra Terminatora i sądowe reggae

1. Na Uniwersytecie Tokijskim powstały roboty z żywą skórą Skórę wytworzono już jakiś czas temu, ale dopiero teraz udało się przymocować tkankę do humanoidalnych robotów. Udało się to za pomocą haczyków, podaje serwis Cell Reports. Zespół profesora Shoji Takeuchiego stworzył twarz, która wykonuje ruchy mimiczne. A skóra może poruszać się razem z mechanicznymi elementami. Roboty…

„Masz talent” w korporacji. Elżbieta Krokosz szuka misji

Co to jest talent? Elżbieta Krokosz: – Ja mam taką definicję: to dar, który mamy w sobie i którego robienie daje nam poczucie radości. Kiedy go wykorzystujemy, przyczyniamy się do tego, że świat staje się lepszy.  Brzmi  bardzo poważnie.  Nie musi takie być. Ale jest w tej definicji kilka rzeczy ważnych. Bo kiedy się pytam…

Czy AI zastąpi youtuberów? Pytamy Rafała Masnego

WYIMEK: xx Czy ChatGPT jest dobrym komikiem? Rafał Masny: Próbowałem uczyć go struktury żartu – że mamy twist, kontrast i puentę. I pisał świetnie językowo. Jestem ciekawy, czy modele AI mogą nauczyć nas – po przeanalizowaniu morza zabawnych danych – jakiegoś nowego rodzaju humoru?  Sam skręciłeś zawodowo w inną stronę. Edukujesz, między innymi, o nowych…

Po kogo idzie sztuczna inteligencja? Wieszczy Horyzont AI

–  Z Kubą znamy się od dawna – opowiada Jakub Norkiewicz, współtwórca Horyzontu AI. –  Mieszkam teraz i prowadzę agencję rekrutacyjną w Anglii, Kuba też mieszka i pracuje na Wyspie.  Zawsze fascynowało nas użycie technologii, zwłaszcza w biznesie. 90 procent kontaktu z kandydatami w mojej agencji odbywało się przez WhatsApp. Zazwyczaj były to generyczne, powtarzalne…

Dlaczego 26. Piętro?

Film “13. Piętro” z 1999 roku – tego samego, w którym na ekrany wszedł Matrix – opowiada o symulacji. Rzeczywistość i wirtualne światy (w produkcji Josefa Rusnaka) przenikają się, a granice między nimi stają się płynne. Akcja(/Wizja) przyszłości z filmu “13. Piętro” dzieje się dzisiaj. Bohater budzi się i bierze do ręki… papierową gazetę z…

Wdrażaj albo umieraj

Jak korzystacie w firmie z narzędzi AI? Lech Wikaryjczyk:  Dwojako. W moim zespole używamy obecnie ponad 20 narzędzi AI’owych.  Podobnie w innych działach firmy. Z drugiej strony wdrożyliśmy AI w produkcie np.  narzędzia dla rekruterów oparte na sztucznej inteligencji – wcześniej rekruter musiał ręcznie wypełniać tabelki z opisem stanowiska. Ale nakarmiliśmy system kilkoma terabajtami danych…

Duch w maszynie i jak z nim rozmawiać. Opowiada Jowita Michalska

Czyli co? Koniec z humanistami? Jowita Michalska: Odwrotnie. Wczoraj rozmawiałam z moją 13-letnią córką. Opowiadała mi o tym, jak bardzo chciałaby kiedyś pisać książki… Nie powiedziała jej pani, że teraz będzie je pisać sztuczna inteligencja?  Powiedziałam, że będzie miała łatwiej niż teraz: “Pogadasz sobie z AI, która będzie twoim agentem i współpracownikiem. Razem wymyślicie coś…

Bój się i rób swoje. Rozmowa z Jackiem Walkiewiczem

– Strach przed działaniem nie jest niczym złym. Źle jest nic nie robić ze strachu — opowiada Jacek Walkiewicz, jeden z najbardziej znanych mówców motywacyjnych i biznesowych w Polsce. Wystąpienie z konferencji TED o tym, żeby iść za marzeniami, obejrzało na YouTube 9 milionów osób. “W 20 minut wyjaśnia życie” – piszą. Skąd się bierze…

Czego nie zrobi za nas AI? Rozmowa z Aleksandrą Przegalińską

Grzegorz Szymanik: Co będzie z pracą? To zacznijmy od nich. Zaczynamy intensywniej budować relacje ze sztuczną inteligencją. W wymiarze zawodowym, ale  także wykraczającym poza pracę. Bo modele AI świetnie się z nami komunikują, dostosowują do stylu naszej wypowiedzi, chcą lepiej zrozumieć nasze intencje, więc są w tym coraz lepsze. Na dodatek konkurują w tym ze…