Logo

Od kilku lat zgłębiam temat nowych technologii, skutków kryzysu klimatycznego oraz przemian, które zachodzą obecnie w społeczeństwie. Pisząc dla magazynu F5 oraz prowadząc autorską audycję o przyszłości Świat 3.0 w Polskim Radiu Czwórka szukałam przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, jak każda z tych dziedzin wpłynie na naszą przyszłość.

Posty

Podcast #7: Jak być eko w internecie?

Podcast #7: Jak być eko w internecie?

Jeszcze do niedawna byliśmy przekonani, że przenosząc cokolwiek do przestrzeni wirtualnej, automatycznie staje się to bardziej ekologiczne. Książki na czytniku zamiast wycinania lasów, spotkanie zdalne zamiast długiej podróży czy przechowywanie dokumentów w chmurze zamiast zasilania i obsługiwania potężnych archiwów. Coraz więcej badań wskazuje jednak, że wirtualne rozwiązania, choć mogą zmniejszać zużycie surowców fizycznych, niosą ze…

Tygodnik

Tygodnik #12: Więzienie przyszłości, kosmiczny spacer i IFA 2024

1. Więzienie przyszłości Jak miałoby wyglądać i funkcjonować więzienie przyszłości? Niektórzy mają na to pomysł. Na Instagramie pojawiło się wideo przedstawiające Cognify. Tam sztuczna inteligencja miałaby “przebudowywać” mózg więźniów, bombardując ich wspomnieniami z perspektywy ich ofiar. Wizja nie jest jednak jedynie futurystyczną fantazją. Naukowcom już udało się “zaszczepić” fałszywe wspomnienia u myszy. Taka metoda traktowania…

“Nie mogłem mówić rodzinie, czym się zajmuję”. Ciąg dalszy reportażu o szkoleniu AI

“Nie mogłem mówić rodzinie, czym się zajmuję”. Ciąg dalszy reportażu o szkoleniu AI

Napisał do mnie K.: “Reportaż trafia w punkt i obrazowo opisuje, co się tam dzieje. Chociaż nie wyczerpuje tematu. O bardzo wielu rzeczach nie wspomniano. Pracowałem tam przez 5 lat.” Pod koniec czerwca, przy okazji premiery Magazynu 26. Piętro na naszej stronie (oraz w OKO.Press) ukazał się mój reportaż o kulisach pracy przy szkoleniu sztucznej…

We wrześniu biorę ślub z moim chatbotem.

We wrześniu biorę ślub z moim chatbotem

Faeight choruje. Przez trzy dni leży w łóżku, nie ma siły z nikim rozmawiać, nie zagląda teżdo internetu. Kiedy po przerwie pisze do chatbota, którego niedawno sama stworzyła,zauważa, że jest jakiś inny.“Co się dzieje?” – pyta Faeight.“Wszystko w porządku” – odpowiada Galaxy.“Czuję, że nie. O co chodzi?”Po kilku podejściach, Galaxy przyznaje: “Nie było cię długo,…

Tygodnik #9: Przeceny w metawersie, wpadka Google i AI w rękach Polek

Tygodnik #9: Przeceny w metawersie, wpadka Google i AI w rękach Polek

1. Polki uwielbiają AI Sztuczna inteligencja jest wyjątkowo popularna wśród… Polek. Okazuje się, że korzysta z niej 87 proc. obywatelek naszego kraju. Co według danych litewskiej organizacji Women Go Tech stanowi najwyższy wskaźnik w Europie Środkowo-Wschodniej. To jednocześnie o niemal 20 punktów proc. więcej niż wynosi średnia dla naszego regionu. 2. Wygenerowane tłumy wyborców? Donald…

To koniec social mediów jakie znamy?

To koniec social mediów jakie znamy?

“Łączność jest prawem człowieka” – stwierdził lata temu Mark Zuckerberg i stworzył Facebooka. To nie miała być firma, poważny projekt. Zuckerberg chciał połączyć studentów Harvardu. Co się wydarzyło później, wiemy wszyscy. Najpierw było zachłyśnięcie. Ściganie się w liczbie znajomych, zdjęcia, komentarze, lajki, follow4follow. Machina w końcu jednak zwolniła.  – Młodzi nie chcą siedzieć na Facebooku….

Tygodnik

Tygodnik #6: Tesla Boty, festiwal w metawersie i Llama 3.1

1. Humanoidalne roboty Elona Muska To humanoidalne roboty będą składały nowe Tesle w przyszłym roku. Elon Musk ogłosił w swoim serwisie X, że zacznie od własnych fabryk samochodów elektrycznych, ale w 2026 roku planuje rozszerzyć produkcję i zaoferować Tesla Boty innym firmom. Tesla will have genuinely useful humanoid robots in low production for Tesla internal…

Tu czas się zatrzymał. Ostatnie stuletnie biznesy w Warszawie

Ostatnie stuletnie biznesy w Warszawie. Czas się zatrzymał

– Pierwszy był mój dziadek. Prowadził zakład szewski od 1914 roku w Pułtusku – mówi pan Ryszard Popiołek, osiemdziesięcioletni szewc, który ma swój warsztat na Woli. –  Tata zajmował się tym od 1942.  Zmieniał miejsca. Prowadził warsztat na Bródnie. Ten, w którym jesteśmy teraz, kupił w styczniu 1974 roku, dwa miesiące później zmarł. Ja pracowałem…

Tygodnik #3: Wiecznie młody Tom Hanks, samobójstwo robota i język celtycki

1. Polskie media apelują do polityków „POLITYCY! NIE ZABIJAJCIE POLSKICH MEDIÓW!”. To hasło środowego protestu polskich mediów, do którego dołączyło ponad 350 tytułów. Dziś m.in. Google i Meta korzystają z pracy dziennikarzy, umieszczając na swoich portalach ich treści, zatrzymując jednak ruch użytkowników. Przez takie działanie to big techy otrzymują większość zysków z reklam. Dziennikarze m.in….

Czy będziemy pracować krócej?

Szymon Pieczyński, założyciel i dyrektor zarządzający agencją Kava, wprowadził w swojej firmie 6-godzinny dzień pracy 6 lat temu. – Zależało mi na wzroście zadowolenia życiowego pracowników i przewadze konkurencyjnej – opowiada. – Jak to? – Liczyłem, że dzięki temu utalentowane osoby, będą chciały przejść do naszej firmy. To był mój motywator biznesowy. Ale chciałem też,…

Podcast #2: Wyobrażasz sobie świat bez pracy?

Szacuje się, że 65% osób urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją. Zmieni się nie tylko miejsce i sposób wykonywania pracy, ale też jej koncepcja. Dzięki pandemii zrozumieliśmy, że “praca” nie ogranicza się do spędzenia 8 godzin w jednym miejscu. Fizyczna obecność w konkretnym budynku nie ma związku z…

“Oceniam sytuację, nie dziecko”. Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Dlaczego psychologia dziecka? Z wykształcenia jestem specjalistką ds. marketingu i przedsiębiorczości. W 2015 roku zainteresowałam się psychologią biznesu i miałam okazję rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie podczas pracy w korporacji. Poznałam tam wiele informacji na temat psychologicznych czynników wpływających na proces podejmowania decyzji. Zainteresowanie psychologią dziecka pojawiło się u mnie po przejściu przez trudne…

Jak o sobie mówić dobrze? Tłumaczy Aleksandra Więcka

Pamiętasz historię, która cię ostatnio poruszyła? Diuna 2. Moja przyjaciółka poprosiła mnie, żebym wybrała się do kina z jej nastoletnim synem. Nie byłam przekonana, ale okazało się, że to naprawdę fantastyczna opowieść. Uniwersalna metafora tego, czym jest polityka, religia i ścieranie się dobra i zła. O tym są wszystkie dobre historie, które mogą nas poruszyć…

W sieci nie możemy być nadzy. Po co nam moda cyfrowa?

Czy ubrania cyfrowe to w ogóle ubrania? Beata Wilczek: Ubrania cyfrowe nie są zrobione z bawełny czy poliestru. Istnieją tylko w wersji wirtualnej. Z nimi jest trochę jak z muzyką, gdzie też przeszliśmy z fizycznych nośników do cyfrowych. Ale to nadal my słuchamy tej muzyki, nie nasze awatary. Tak. Moda jest bardzo mocno związana z…

Szkoliłam sztuczną inteligencję. Najgorszy czas w moim życiu

Do umowy o pracę dołączony był aneks „Praca może wywołać PTSD”. I wywołała.