Ilus. 26. Piętro

1. Fabryka AI Muska już dymi

Superkomputer napędzany przez 100 tys. procesorów graficznych od Nvidia, który ma umożliwić szkolenie nowych systemów należącego do Elona Muska xAI, rozpoczął swoją pracę. Ostatnia inwestycja najbogatszego człowieka na świecie wzbudziła kontrowersje ze względu na swoje koszty środowiskowe. Na miejsce budowy superkomputera o wdzięcznej nazwie Colossus wybrano amerykańskie Memphis. Miasto w stanie Tennessee już teraz boryka się z poważnymi problemami dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza. Kolos napędzany na 18 generatorów na metan bynajmniej nie poprawi jego sytuacji. Według portalu NPR firma Muska nie tylko nie otrzymała pozwolenia na wykorzystanie tego typu generatorów, ale do tego starała się utrzymać budowę (przeprowadzoną w zawrotnym tempie 122 dni) w tajemnicy przed mieszkańcami.

2. Microsoft wspiera koncerny naftowe

Microsoft jeszcze niedawno deklarował, że do 2030 będzie miał ujemny ślad węglowy. Mimo zielonych obietnic firma prowadzi współprace z koncernami paliwowymi, w dużej mierze odpowiedzialnymi za kryzys klimatyczny. Jak podaje portal Atlantic, Microsoft zaproponował sprzedaż systemów AI firmom takim jak ExxonMobil i Chevron. Miały one usprawnić proces wydobycia ropy poprzez przewidywanie odpowiednich miejsc wykopów.

3. NASA przygotowuje lot na możliwy do zasiedlenia księżyc Jowisza

W 2019 amerykańska agencja kosmiczna potwierdziła, że na powierzchni jednego z czterech księżyców Jowisza znajduje się woda. NASA w tym roku planuje potwierdzić kolejną hipotezę dotyczącą księżyca Europa – czy znajduje się na nim ocean i potencjalnie, czy rozwinęło się w nim życie. Wy tym celu wysyłają łazik Europa Clipper, którego start może mieć miejsce już 10 października. Na wyniki misji przyjdzie nam jednak zaczekać. Jego lot na księżyc Jowisza ma zająć ponad 5 lat.

4. OpenAI przedstawia nową wersję ChataGPT

GPT o1 ma udowodnić wszystkim, raz na zawsze, że komputery potrafią liczyć. AI do tej pory miało problem z prostymi zadaniami matematycznymi, jednak najnowsza wersja flagowego systemu OpenAI ma to zmienić. „o1” ma usprawnić jego zdolność kodowania, rozwiązywania problemów i generowania wzorów matematycznych czy wspierania eksperymentów medycznych.

Poza kolejnymi możliwościami ChatGPT zyskał wraz z ostatnią aktualizacją nowe zdolności rozumowania, które mają zbliżyć go jeszcze bardziej do procesów kognitywnych człowieka. „Celem jest zbudowanie systemów, które mogą ostrożnie i logicznie rozwiązać problem poprzez serię odrębnych kroków, z których każdy opiera się na następnym, podobnie jak rozumują ludzie.” – komentuje Cade Metz z New York Timesa.

5. Pierwszy prywatny spacer kosmiczny

Załoga statku należącego do SpaceX przeprowadziła pierwszy komercyjny spacer kosmiczny. Przedsiębiorca technologiczny Jared Isaacman i inżynierka firmy kosmicznej Muska, Sarah Gillis stali się kolejno 264 i 265 osobą, która opuściła statek kosmiczny. Najwyższa wysokość, jaką osiągnęła misja, wynosiła niemal 1,5 km (dalej od powierzchni Ziemi niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna czy Teleskop Hubble’a). Ich kapsuła wylądowała w niedzielę w Zatoce Meksykańskiej.

Polecam: Substancja, reż. Coralie Fargeat (2024)

Thriller sci-fi z domieszką body horroru, czyli wszystko, co najlepsze na początek jesieni. Starzejąca się gwiazda telewizyjna zażywa nowy, tajemniczy lek obiecujący młodszą, doskonalszą wersję siebie. Choć wydaje się, że Substancja spełnia jej marzenia, cena za nowe „ja” okazuje się przerażająco wysoka, prowadząc do nieodwracalnych konsekwencji. Produkcja z Demi Moore i Margaret Qualley zachwyci każdego, kto (tak jak ja) już zdążył się stęsknić za Titane Julii Ducournau.

Zostaw komentarz

Polecamy:

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

Czerwony Delfin to fake news. Katarzyna Bąkowicz: powielanie go może doprowadzić do tragedii

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Tygodnik

Tygodnik #16: Generator filmów i wyciek Mac Booków

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja

Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

Tygodnik #4: Okłamywanie AI, rosyjska dezinformacja i jak udowodnić, że istniejesz

Tygodnik # 14: Ostatni egzamin ludzkości