1. Szanowny Panie Premierze

      IDEAS NCBR to polski ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji. Jego główna misja to wsparcie rozwoju tej technologii w Polsce i łączenie środowiska akademickiego z biznesowym. Prof. Piotr Sankowski jest założycielem i pierwszym prezesem tej instytucji. Ostatnie wydarzenia wokół IDEAS NCBR zaniepokoiły jednak badaczy i entuzjastów AI w Polsce. Dlaczego? Na stanowisko nowego szefa został wybrany dr. hab. inż. Grzegorz Borowik. W efekcie przeciwnicy tej decyzji wystosowali list do Premiera RP z prośbą o interwencję.

      “Całe środowisko zaskoczyła właśnie informacja o zmianie na stanowisku prezesa IDEAS NCBR. Prof. Piotr Sankowski, twórca tego instytutu, jeden z najbardziej zasłużonych dla Polski badaczy AI, został zastąpiony przez dr. hab. inż. Grzegorza Borowika. Pierwszą konsekwencją tej decyzji była rezygnacja sześciu członków rady naukowej IDEAS, w tym właśnie wybitnych naukowców m.in. z MIT, OpenAI i Oksfordu.” – piszą autorzy.

      Prof. Piotr Sankowski to wysokiej klasy naukowiec. Znalazł się m.in. w rankingu Stanford University najlepszych 2% badaczy z całego świata. Petycję znajdziecie tutaj

      2. Pierwszy Minister ds. AI

        Francja ma duże ambicje. Chce zostać światowym liderem w dziedzinie technologii. Ostatnim krokiem w tym kierunku było powołanie Ministra ds. Sztucznej Inteligencji i Cyfryzacji. Została nim Clara Chappaz, dyrektor generalna rządowego podmiotu start-upowego La French Tech. To pierwsza osoba obejmująca taką funkcję w kraju. Chappaz wcześniej była dyrektorem ds. biznesowych na platformie internetowej z luksusową odzieżą używaną Vestiaire Collective, a także stworzyła Lullaby – second hand z ubraniami dla dzieci. Jest również absolwentką Harvard Business School.

        3. Ksiądz GPT z Poznania

          Ciężko w to uwierzyć, ale sztuczna inteligencja dotarła nawet do Kościoła. W Poznaniu powstała kaplica Nano, a w niej wirtualny asystent. Jeszcze rozgrzeszenia nie da, ale wysłucha i potowarzyszy w modlitwie. Żeby wejść do kaplicy potrzebna jest aplikacja. Po jej pobraniu do kaplicy można wchodzić przez całą dobę. Pomysłodawca ks. Radek Rakowski zapewnia, że religijna wersja Chata GPT swoją wiedzę zdobyła z Biblii i wszystkich dokumentów Kościoła. Oby tym razem obyło się bez halucynacji. 

          4. Okulary Orion

            Mark Zuckerberg się nie poddaje. Mimo braku entuzjastycznego przyjęcia jego wizji metawersu, Meta wychodzi z nowym projektem. To okulary Orion. Kolejna próba dowiedzenia, że wirtualna rzeczywistość może być jednak ekscytująca. Okulary co prawda nie przenoszą użytkownika do VRu, ale mogą nakładać cyfrową grafikę na świat rzeczywisty, co brzmi nawet ciekawiej. Na czym polegał popis umiejętności tego gadżetu? Na razie wiemy, że umożliwia granie w wirtualne szachy, ping-ponga i zaproponuje przepis ze składników rozłożonych przed użytkownikiem. Ta ostatnia opcja wydaje się szczególnie interesująca.

            5. Walka na Reddicie

              Mamy 2024 rok. Internetowe protesty już chyba nikogo nie dziwią, ale Reddit wszedł na nowy poziom walki ze swoimi użytkownikami. W ubiegłym roku podwyższył ceny API, co wpłynęło na koszta zakładania subredditów. W ramach sprzeciwu 8 tys. społeczności zmieniło status subredditów z publicznych na prywatne. Już nie każdy użytkownik mógł je zobaczyć. A to doprowadziło do spadku ruchu na stronie, dziennej liczby użytkowników, a nawet do awarii serwisu. Reddit postanowił zabezpieczyć się przed powtórką podobnej akcji. Teraz to moderatorzy strony będą każdorazowo zatwierdzać, czy subreddit może przejść z publicznego na prywatny. Jaki będzie kolejny ruch wkurzonych użytkowników?

              Polecam: The Singularity is Nearer: When We Merge with AI, Ray Kurzwel

              Najbardziej znany światowy futurolog, naukowiec i informatyk Ray Kurzweil wydał nową książkę. “The Singularity is Nearer” jest swoistą kontynuacją jego pozycji z 2005 roku “The Singularity is Near”. Warto zapoznać się z wizją przyszłości Kurzweila, bo wiele z jego przewidywań się sprawdziło. W przypadku nadejścia tytułowej osobliwości podaje nawet konkretne daty.

              Zostaw komentarz

              Polecamy:

              To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

              To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

              Czerwony Delfin to fake news. Katarzyna Bąkowicz: powielanie go może doprowadzić do tragedii

              Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

              Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

              Tygodnik

              Tygodnik #16: Generator filmów i wyciek Mac Booków

              Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

              Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

              Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

              Na początku było Hot or Not

              Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja

              Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

              Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

              Tygodnik #4: Okłamywanie AI, rosyjska dezinformacja i jak udowodnić, że istniejesz

              Tygodnik # 14: Ostatni egzamin ludzkości