Człowiek przestał być samotnym gatunkiem. Do tej pory rozbudowaną konwersację mogliśmy prowadzić jedynie z drugą osobą, jednak rozwój sztucznej inteligencji pozwala nam komunikować się ze stworzonymi przez nas podmiotami. Możemy pytać je o ich opinię, o pomoc, dzielić się z nimi własnymi przemyśleniami i doświadczeniami. W tym procesie zaczynamy budować relację, która dalece wykracza poza nasze związki z otaczającymi nas przedmiotami, a nawet towarzyszami, takimi jak psy czy koty.
Rozwój sztucznej inteligencji, jako pierwszego interlokutora ludzkości, zapoczątkowuje istnienie relacji, w jakie nigdy wcześniej nie wchodziliśmy. Chatboty stają się obecnie nie tylko naszymi współpracownikami, ale i przyjaciółkami, kochankami, członkami i członkiniami naszej społeczności. Ich status nie jest jednak oczywisty.
Czytaj: Podcast #7: Jak być eko w internecie?
W najnowszym odcinku Podcastu 26. Piętro pytamy o relacje ze sztuczną inteligencją. Jaką rolę może odgrywać AI w naszym życiu? Czy boty mogą być pełnoprawnymi partnerami i partnerkami ludzi? Jakie ryzyko niosą podobne relacje? Razem z Martą Zinkiewicz zastanawiamy się również, jak nasze relacje z AI wpłyną na nasze związki z innymi ludźmi. Czy nauczymy się czegoś od tych ugodowych i wiecznie miłych chatbotów? Czy wręcz przeciwnie – cyfrowi „chłopcy do bicia” znormalizują obcesowe traktowanie ludzi wokół nas?
W Podcaście 26. Piętro usłyszysz rozmowy z ekspertkami i innowatorami, którzy nadają kierunek postępowi. Ich perspektywa pozwoli Ci zrozumieć zmieniający się świat technologii, pracy, biznesu i kultury. Szukamy odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju miast, zmian w relacjach społecznych i wpływie technologii na nasze życie.