1. BeReal sprzedany za 500 mln Euro

Francuska aplikacja społecznościowa do publikowania zdjęć w wybranym momencie dnia została kupiona przez platformę VooDoo (podaje portal The Verge). BeReal borykał się z problemami, kiedy po okresie popularności w 2022, wiele użytkowniczek i użytkowników przestało reagować na słynne powiadomienie “Time to BeReal”. Spadek popularności aplikacji nie zniechęcił nowych nabywców do zapłacenia za nią pół miliarda euro. 

2. Komisja Europejska planuje pozew przeciwko Meta i Apple

Według portalu Reuters dwie amerykańskie firmy technologiczne mają zostać oskarżone o złamanie wprowadzonego w 2022 roku Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Dokument ma na celu zwiększenie konkurencji na europejskich rynkach cyfrowych, poprzez uniemożliwienie dużym firmom nadużywania ich siły i umożliwienie wejścia na rynek nowym przedsiębiorstwom. Kary za złamanie przepisów DMA mogą sięgnąć nawet 10 proc. rocznych przychodów firmy. 

3. Zwycięskie zdjęcie zostało zdyskwalifikowane, bo nie zostało wygenerowane przez AI

Zdjęcie zrobione przez Milesa Astray’a zdobyło brąz oraz nagrodę publiczności w kategorii AI konkursu 1839 Color Photography Awards (podaje platforma PetaPexel). Fotografia przedstawiająca flaminga została zdyskwalifikowana, gdy autor przyznał się, że korzystał z aparatu, a nie generatora obrazów. 

“Chciałem pokazać, że natura wciąż może pokonać maszynę i że prawdziwa praca rzeczywistych twórców nadal ma wartość.” – komentował Astray.

4. Elon Musk otrzymuje gigantyczny pakiet finansowy od Tesli

Musk, trzeci najbogatszy człowiek na świecie, otrzymał pakiet finansowy w wysokości 56 mld dol. od kierowanego przez siebie producenta samochodów elektrycznych (podaje Reuters). W przeliczeniu na złotówki, prezes Tesli dostał ok. 230 mld. zł. czyli ponad ⅓ dochodu budżetu państwa polskiego na ten rok.

5. Apple dołącza do wyścigu AI

Na konferencji WWDC firma zaprezentowała „Apple Intelligence,” nowy zestaw funkcji AI, który ulepsza działanie Siri i oferuje narzędzia do tworzenia i manipulacji obrazami oraz wideo, jak i opcje zaawansowanego wyszukiwania w aplikacji Zdjęcia. Apple zaprezentowało również generator emotikon o nazwie Genmoji. 

6. Podatki od donejtów 

Obok reklam, treści sponsorowanych i subskrypcji donejty stanowią podstawę przychodu streamerów. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że nie spełniają one definicji darowizny, ponieważ nie są one przekazywane bezinteresownie, a w zamian za treści udostępniane przez streamera czy streamerkę. Będą oni i one zobowiązane już od lipca uwzględnić donejty w ewidencji środków i rozliczyć się z nich z fiskusem. 

Polecam: Mars Express. Świat, który nadejdzie w reżyserii Jérémiego Périna 

Francuska animacja science fiction przenosi nas na Marsa, gdzie dwójka detektywów prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia młodej kobiety. Akcja jak z klasycznego thrillera jest jednak tylko pretekstem dla rozważań o sztucznej inteligencji, wpływie technologii na ludzkie życie, transhumanizmie i nie tylko. Całości dopełnia muzyka Freda Avrila i animacja pod okiem Mikaela Roberta. 

Polecamy:

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

Czerwony Delfin to fake news. Katarzyna Bąkowicz: powielanie go może doprowadzić do tragedii

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Tygodnik

Tygodnik #16: Generator filmów i wyciek Mac Booków

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja