1. Worldcoin wchodzi do Polski

Kto jest człowiekiem w internecie? O odpowiedź na to pytanie coraz trudniej.   W odsiewaniu botów pomóc ma Worldcoin, jeśli… pozwolimy mu zeskanować tęczówkę oka.   Tak uważa, twórca Worldcoina, Sam Altman z OpenAI – tego od ChataGPT.  Po zeskanowaniu tęczówki dostaniemy od firmy cyfrowy “dokument człowieczeństwa”.  W Polsce skanowanie już się odbywa – jak na razie – w trzech punktach w Warszawie. 

Tymczasem projekt budzi ogromne kontrowersje — z powodu obaw o prywatność i bezpieczeństwo danych, został już zawieszony w Hiszpanii i Portugalii. 

2. Ostatni egzamin ludzkości 

Nawet pół miliona dolarów za jedno pytanie, które „zagnie” AI.  Dotychczasowe testy  – nawet  słynny test Turinga – sztuczna inteligencja przechodzi z łatwością i palcem w obwodach. 

Zdaniem Dana Hendrycksa, dyrektora wykonawczego w organizacji non-profit Center for AI Safety i doradcy Elona Muska, ta łatwość uniemożliwia nam śledzenie jej rozwoju.   Dlatego rozpoczęły pracę nad “Ostatnim egzaminem ludzkości” – pisze SpiderWeb.

 Ostateczny sprawdzian ma  składać się z 1000 pytań zaproponowanych przez naukowców z całego świata. Każde pytanie, które przejdzie weryfikację i zostanie włączone do „Egzaminu”, zagwarantuje miejsce na liście twórców testu.

A autorzy 5 najlepszych zostaną nagrodzeni kwotą 500 tys. dol. Jedna ważna sprawa: nie wolno AI zadawać pytań na temat broni. Czyli wyciągnęliśmy lekcje z filmów z lat 80.!

3.  Facebook kontra polskie media vol. 2

Artykuły polskich mediów w aktualnościach na Facebooku wyświetlają się bez zdjęć.  Pojawia się tylko link i nagłówek. Zmiana dotyczy największych polskich mediów, pisze Gazeta Wyborcza. Początkowo wydawcy myśleli, że to awaria. Ale nie – to nowa polityka Facebooka.  A właściwie trochę vendetta  – za przyjęcie ustawy wprowadzającej  do polskiego prawa unijną dyrektywę, która mówi, że duże platformy cyfrowe, jak Facebook i Google, mają płacić twórcom treści dziennikarskich za korzystanie z ich materiałów. Na razie blokadę wydawcy próbują omijać, dodając link w komentarzu, a w głównym obrazku zachęcający napis.  Meta zmianę tłumaczy, że to podejście tymczasowe. Podobnie kastrowane są posty mediów francuskich, niemieckich czy choćby hiszpańskich. 

4. Najpopularniejszy youtuber świata pozwany

Jimmy Donaldson, znany jako MrBeast, jest największym na świecie youtuberem.  Obecnie śledzi go 317 milionów obserwujących. Jego najbardziej znanym filmem, jest odtworzenie turnieju z serialu „Squid Game”.

Przeznaczył w nim na nagrodę 456 tys. dolarów. Ale samo nagranie w ciągu roku zarobiło  82 miliony dolarów.

Obecnie MrBeast razem z amazonowym Prime Video tworzy „największy reality show w historii”. Jeden z 1000 uczestników otrzymać ma nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów.

Tymczasem pięć uczestniczek Beast Games złożyło 52-stronnicowy pozew, pisze portal Bankier.pl

Oskarżają producencką firmę Donaldsona oraz Amazon o „promowanie kultury mizoginii i seksizmu”. Uczestnicy i uczestniczki mieli być także „niedożywieni i przemęczeni”, zespół produkcyjny nie radził sobie z kontrolą tłumu. Miało także dochodzić do obrażeń fizycznych, a wielu uczestników hospitalizowano.

5. Czy przewidzieliśmy powódź?

Południe Polski – i Europę pustoszą powodzie. 

-Czy technologia w jakikolwiek sposób pomogła nam to zobaczyć? – pyta prof. Aleksandra Przegalińska w podkaście Anny Wittenberg o technologiach”.

–  Rzeczywiście była skuteczna we wskazaniu, że ten fenomen nastąpi i jaka może być jego skala – mówi prof. Przegalińska. Latem część badaczy przekonywała, że nad Europą mogą pojawić się niebezpieczne anomalie .

– Ale to my musimy odpowiadać na wyzwania, które nas spotykają – dodaje Aleksandra Przegalińska.

Polecamy: „Devs” (2020) Alex Garland

Skoro o predykcjach mowa, to trzeba wspomnieć wybitny serial “Devs”.  Zaczyna się tak: młoda programistka wpada na spisek w najpotężniejszej firmie technologicznej z Doliny Krzemowej…

Zostaw komentarz

Polecamy:

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

Czerwony Delfin to fake news. Katarzyna Bąkowicz: powielanie go może doprowadzić do tragedii

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Tygodnik

Tygodnik #16: Generator filmów i wyciek Mac Booków

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja