Unsplash / Wiktor Knowski

1. Poważna awaria systemu Windows

Samoloty uziemione, dziesiątki lotnisk i linii lotniczych wstrzymują starty i lądowania. Awaria dotyka banki, a tysiące użytkowników Windows, ma problem z dostępem do danych w chmurze. Rząd Australii zapowiada nadzwyczajne posiedzenie. Przez kilka godzin nie nadaje stacja SkyNews. Dochodzi do zakłóceń w supermarketach w Wielkiej Brytanii i Niemczech, w Polsce awaria dotyka terminal kontenerowy w Gdańsku.

Niektóre lotniska zaczęły nawet przechodzić na system analogowy.

Przyczyną awarii jest prawdopodobnie oprogramowanie firmy, zajmującej się cyberbezpieczeństwem — CrowdStrike. Jego aktualizacja w nocy z 18 na 19 lipca doprowadziła do awarii komputerów z systemem Windows, wyświetlając znany nam wszystkim blue screen.

Czy ctrl+alt+delete pomoże?

2. Powstanie polski Fundusz AI

Minister Krzysztof Gawkowski, który ze strony rządowej odpowiedzialny jest za “rewolucję AI” rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, zapowiedział utworzenie polskiego Funduszu AI.

Kwota, którą wymienił poraża. To 200 milionów złotych. Czyli mniej więcej tyle, ile wynosi jednorazowe finansowanie średniego startupu w sektorze prywatnym.

Powstaje pytanie: jak się ma do tego 3 miliardy złotych na TVP?

3. Syn Pasa Rdzy nominowany na wiceprezydenta USA

„Mamy byłego inwestora technologicznego w Białym Domu” – napisał na portalu X Delian Asparouhov z Founders Fund po ogłoszeniu, że kandydatem Republikanów na wiceprezydenta został J.D. Vance, senator z Ohio.

Vance, który zasłynął swoją książką „Elegia dla bidoków” o dorastaniu w amerykańskim pasie rdzy, ma silne związki z Doliną Krzemową. Uważany jest za zwolennika kryptowalut, niechętnego regulacjom sztucznej inteligencji.

Podobno to najważniejsi ludzie z Doliny Krzemowej namówili Trumpa na tę kandydaturę. Kurs bitcoina, który wzrósł po próbie zamachu na Trumpa, poszybował jeszcze wyżej.

4. Największe przejęcie w historii Google

Jak podaje CNN, Google zamierza zapłacić za izraelski startup Wiz 23 miliardy dolarów. Niemal dwa razy tyle, ile wynosi jego dzisiejsza wycena. Jeśli dojdzie do skutku, będzie to największe przejęcie w historii Google.

Wiz to założony przez byłych członków izraelskiego cyberwywiadu, jednostki 8200, startup, który zajmuje się cyberbezpieczeństwem. Został założony w czasie pandemii w 2020 roku i zyskał uznanie, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w dziedzinie bezpieczeństwa chmury obliczeniowej.

Analitycy wieszczą, że przejęcie Wiz pokazuje, jak rywalizacja o dominację w chmurze staje się coraz bardziej zacięta.

5. OpenAI rozwija nową technologię „Strawberry”

Reuters podaje, że twórcy ChataGPT rozwijają nową technologię kodową AI- „Strawberry”, która ma pomóc rozwinąć zdolność AI do bardziej zaawansowanego rozumowania i interpretacji danych. Strawberry ma umożliwiać modelom AI planowanie i prowadzenie autonomicznych badań w internecie. Szczegóły projektu są ściśle tajne.

Polecenie: „Spotkanie z cieniem. Ukryta moc ciemnej strony naszej natury”.

Rewolucja AI pyta nas: co to znaczy być człowiekiem? Jaka jest prawda o nas? Odpowiedzi na te pytania, można też znaleźć w książce pod redakcją Jeremiaha Abramsa i Connie Zweig.

Cień to ukryta i zapomniana, mroczna część nas samych; która ukryła się w zakamarkach duszy, zagnana tam przez naszą potrzebę bycia dobrymi, akceptowanymi i „prawidłowymi” ludźmi. W cieniu ukryte są uczucia, które stoją w sprzeczności z ideałem – takie jak zazdrość, głupota, małostkowość, zawiść, przemoc, żądza dominacji.

Wydawnictwo Therapeutes.

Zostaw komentarz

Polecamy:

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

Czerwony Delfin to fake news. Katarzyna Bąkowicz: powielanie go może doprowadzić do tragedii

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Tygodnik

Tygodnik #16: Generator filmów i wyciek Mac Booków

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja