Ilus. Wiktor Knowski | Vackground / Unsplash | Getty Images / Unsplash

1. Trump grozi więzieniem Zuckerbergowi

”Wszystko, co mogę powiedzieć, to, że jeśli zostanę wybrany na prezydenta, będziemy ścigać oszustów wyborczych na niespotykaną dotąd skalę i zostaną oni skazani na długie wyroki więzienia. ” – napisał Trump na swojej platformie społecznościowej Truth Social. W tym samym poście wspomina nazwisko Zuckerberga. Odnosi się do dotacji przekazanych administracji w trakcie wyborów prezydenckich w 2020 roku, przez organizację non-profit prowadzoną przez założyciela Facebooka i jego żonę, Priscillę Chan.

2. Kandydat brytyjskiej partii prawicowej oskarżony o bycie awatarem AI upiera się, że jest człowiekiem

”Jestem prawdziwym człowiekiem i to ja jestem na tym zdjęciu” – twierdzi kandydat populistycznej partii prawicowej Reform UK. Próby udowodnienia własnego istnienia przez Marka Matlocka nie przekonują jednak brytyjskich internautek. ”Możemy być na skraju ogromnego skandalu” – napisała jedna z nich na platformie X. “Czy mamy jakiekolwiek dowody na jego istnienie? Wygląda, jakby był wygenerowany przez AI.” 

3. AI wykrywa kłamstwa lepiej, niż człowiek

Systemy oparte na sztucznej inteligencji mogą stać się następcami poligrafu. Według raportu z badania opublikowanego w MIT Technology Review AI wykrywa kiedy ktoś mija się z prawdą z dokładnością do 67 proc. To jeszcze nie wykrywacz kłamstw, ale idzie mu już zdecydowanie lepiej, niż człowiekowi. Nam udaje się średnio wykryć co drugie kłamstwo.

4. Rosyjska dezinformacja trafia na szczyt wyników Google

Według doniesień magazynu WIRED w sieci pojawiła się nieprawdziwa informacja, jakoby żona prezydenta Ukrainy Olena Zelenska kupiła sobie sportowy samochód. W tym celu miała rzekomo wykorzystać pieniądze z amerykańskich dotacji na wojnę z Rosją. Według artykułu udostępnionego we francuskiej prasie pierwsza dama Ukrainy miała wydać niemal 5 mln dol. na najnowsze Bugatti, w trakcie wyjazdu do Paryża z mężem. Artykuł uwzględniał nawet sfabrykowane wideo rozmowy z domniemanym sprzedawcą samochodu.

5. Trwają rozmowy przedstawicieli polskich mediów z rządem

Premier Donald Tusk w rozmowie z przedstawicielami polskich mediów zapowiedział zmiany w ustawie o prawie autorskim. Spotkanie, które odbyło się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” to kolejny rozdział sporu między rządem a mediami, dotyczącego wprowadzenia unijnej dyrektywy Digital Single Market. „Mam przekonanie, że argumenty i postulaty mediów zrobiły pewne wrażenie na premierze Tusku i że jest spora szansa, aby postulowane przez nas poprawki do ustawy, zwłaszcza te dotyczące wprowadzenia w jakiejś formie instytucjonalnej mediacji między mediami i Big Techami, zostały do końca lipca uzgodnione oraz przyjęte najpierw przez Senat, a później przez Sejm.” – mówił redaktor naczelny OKO.press Michał Danielewski.

Polecam: The People who Ruined the Internet — Amanda Chicago Lewis

Tekst o algorytmizacji wyszukiwarek internetowych wcale nie brzmi ciekawie. Chyba że jego autorką jest Amanda Lewis. Ten artykuł pozwoli wam nie tylko zrozumieć wpływ silników wyszukiwarek na nasz świat, ale da wam również wgląd w kontrowersyjny świat ludzi, którym udało się zhakować internet. Dowodem, że reporterka wysłuchała rad Hitchcocka w kwestii budowania napięcia, są natomiast już pierwsze słowa artykułu: „Aligator faktycznie przykuł moją uwagę.” Tekst był również nieskrywaną inspiracją dla mojej niedawnej publikacji o wpływie SEO na treści publikowane w internecie.

Zostaw komentarz

Polecamy:

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja

Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

Tygodnik #4: Okłamywanie AI, rosyjska dezinformacja i jak udowodnić, że istniejesz

Tygodnik # 14: Ostatni egzamin ludzkości

Tygodnik #9: Przeceny w metawersie, wpadka Google i AI w rękach Polek

Tygodnik #13: Komputer nauczył się matmy, a miliarder wyszedł na spacer

Unabomber powraca. Co w Tedzie Kaczynskim widzi internet?

Powrót Unabombera 

Podcast #7: Jak być eko w internecie?

Podcast #7: Jak być eko w internecie?

Tygodnik

Tygodnik #12: Więzienie przyszłości, kosmiczny spacer i IFA 2024