Fot. Getty Images/Unsplash

Jeszcze do niedawna byliśmy przekonani, że przenosząc cokolwiek do przestrzeni wirtualnej, automatycznie staje się to bardziej ekologiczne. Książki na czytniku zamiast wycinania lasów, spotkanie zdalne zamiast długiej podróży czy przechowywanie dokumentów w chmurze zamiast zasilania i obsługiwania potężnych archiwów. Coraz więcej badań wskazuje jednak, że wirtualne rozwiązania, choć mogą zmniejszać zużycie surowców fizycznych, niosą ze sobą znaczące obciążenie dla środowiska w postaci zużycia energii, generowania emisji z centrów danych oraz produkcji i utylizacji urządzeń elektronicznych. 



– Jak wysyłamy maila, stoi za nim ślad węglowy, który może wpłynąć na to, jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. Ekologia cyfrowa to trochę abstrakcja, ale też niesamowicie ważny temat, szczególnie w kontekście rozwoju AI. Mówi się, że w perspektywie najbliższych kilku lat ilość emitowanego dwutlenku węgla z działań wokół sztucznej inteligencji będzie taka sama, jaką generuje dziś gospodarka Chin – mówi Martyna Zastawna.

Martyna Zastawna jest pomysłodawczynią i założycielką woshwosh, pierwszej w Europie firmy zajmującej się pielęgnacją obuwia, jest również propagatorką cyrkularności, wykładowczynią, mentorką i ekspertką ds. klimatu w Europejskim Banku Inwestycyjnym i ONZ. Znalazła się na liście najbardziej obiecujących kobiet w biznesie „Fortune” oraz w rankingu najbardziej wpływowych kobiet „Forbesa”. 

W Podcaście 26. Piętro usłyszysz rozmowy z ekspertkami i innowatorami, którzy nadają kierunek postępowi. Ich perspektywa pozwoli Ci zrozumieć zmieniający się świat technologii, pracy, biznesu i kultury. Szukamy odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju miast, zmian w relacjach społecznych i wpływie technologii na nasze życie. 

Zostaw komentarz

Polecamy:

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja

Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

Tygodnik #4: Okłamywanie AI, rosyjska dezinformacja i jak udowodnić, że istniejesz

Tygodnik # 14: Ostatni egzamin ludzkości

Tygodnik #9: Przeceny w metawersie, wpadka Google i AI w rękach Polek

Tygodnik #13: Komputer nauczył się matmy, a miliarder wyszedł na spacer

Unabomber powraca. Co w Tedzie Kaczynskim widzi internet?

Powrót Unabombera 

Podcast #7: Jak być eko w internecie?

Podcast #7: Jak być eko w internecie?

Tygodnik

Tygodnik #12: Więzienie przyszłości, kosmiczny spacer i IFA 2024