Ilus. Wiktor Knowski | Vackground / Unsplash | Getty Images / Unsplash

1. Więzienie przyszłości

Jak miałoby wyglądać i funkcjonować więzienie przyszłości? Niektórzy mają na to pomysł. Na Instagramie pojawiło się wideo przedstawiające Cognify. Tam sztuczna inteligencja miałaby “przebudowywać” mózg więźniów, bombardując ich wspomnieniami z perspektywy ich ofiar. Wizja nie jest jednak jedynie futurystyczną fantazją. Naukowcom już udało się “zaszczepić” fałszywe wspomnienia u myszy. Taka metoda traktowania przyszłych więźniów budzi jednak kontrowersje i nie spodobała się większości użytkowników Instagrama. 

2. Kosmiczny spacer

Wystartowała historyczna misja Polaris Dawn. Bierze w niej udział czterech astronautów. Wśród nich znalazł się m.in. miliarder i przedsiębiorca Jared Issacman. Częścią wyprawy ma być pierwszy w historii prywatny spacer kosmiczny. Co więcej, w trakcie lotu załoga przeprowadzi 36 eksperymentów i badań naukowych. Wystartowali we wtorek, była to już trzecia próba startu misji. Tym razem się udało, mają wrócić po 5 dniach.

3. IFA 2024

We wtorek dobiegły końca największe targi elektroniki w Europie. Po raz kolejny firmy technologiczne zaprezentowały swoje najnowsze i najbardziej spektakularne projekty. W internecie można trafić na wiele relacji z samych targów, najczęściej jednak trafiam na opinię, że targi zdominowali chińscy producenci (szczególnie marka Honor) oraz że dominowała – a jakżeby inaczej – sztuczna inteligencja. 

4. Będzie film

Minecrafta nie trzeba nikomu przedstawiać. A szczególnie młodszym użytkownikom. Od momentu swojej premiery w 2011 roku stała się jedną z najlepiej sprzedających się gier wideo w historii. Liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 300 mln. Teraz czas na kolejny ruch, bo Minecraft doczeka się filmu, a pierwszy zwiastun już trafił do sieci. Premierę Warner Bros. planuje na 4 kwietnia 2025 roku.

5. YouTube i ograniczenia 

YouTube ogranicza nastolatkom dostęp do filmów o fitnessie. Użytkownicy w wieku 13-17 lat nadal będą mogli wyszukiwać i oglądać treści z nim związane. Nie będą one jednak wyświetlały się w proponowanych. Powód? YouTube twierdzi, że obawia się, że wystawianie się na takie treści w młodym wieku może “prowadzić młodych ludzi do wykształcenia negatywnych przekonań na swój temat”. 

Polecam: ’It stains your brain’: How social media algorithms show violence to boys, artykuł Marianny Spring, BBC

Okazuje się, że algorytmy mediów społecznościowych sugerują nastolatkom oglądanie treści promujących agresję czy mizoginię. Pokazują nagrania z wypadków. Autorka artykułu próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego wszystkie social media rekomendują szkodliwe treści dzieciom, nawet nieumyślnie.

Social media: Why algorithms show violence to boys (bbc.com)

Zostaw komentarz

Polecamy:

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

Czerwony Delfin to fake news. Katarzyna Bąkowicz: powielanie go może doprowadzić do tragedii

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Tygodnik

Tygodnik #16: Generator filmów i wyciek Mac Booków

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja