Ilus. Wiktor Knowski | Vackground / Unsplash | Getty Images / Unsplash

1. Polskie media apelują do polityków

„POLITYCY! NIE ZABIJAJCIE POLSKICH MEDIÓW!”. To hasło środowego protestu polskich mediów, do którego dołączyło ponad 350 tytułów. Dziś m.in. Google i Meta korzystają z pracy dziennikarzy, umieszczając na swoich portalach ich treści i zatrzymując ruch użytkowników. Przez takie działanie to big techy otrzymują większość zysków z reklam. Dziennikarze m.in. Wirtualnej Polski, Agory czy Interii chcą, by politycy zmienili treść nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którą Sejm przyjął na koniec czerwca. Jeśli ta przejdzie w niezmienionej formie, wydawcy będą mocno osłabieni w sytuacji jakichkolwiek negocjacji z big techami dot. wynagrodzeń za swoje treści. 9 lipca projektem ustawy ma zająć się Senat.

2. Sztuczna inteligencja ma ulubione określenia

Modele sztucznej inteligencji można szkolić na całym dorobku światowej literatury. Okazuje się, że i tak ich słownictwo bywa mocno ograniczone. Nowe badanie potwierdza, że AI ma ulubione słówka, których lubi nadużywać. Naukowcy przeanalizowali 14 mln abstraktów prac naukowych o tematyce biomedycznej. Odkryli, że słowa, które kiedyś uchodziły za mniej popularne, takie jak delves (zagłębić się), po pojawieniu się ChatuGPT używane są 25 razy częściej. Showcasing (pokazywanie) i underscores (podkreślenie) odnotowały 9-krotny wzrost. Wniosek? Co najmniej 10 proc. abstraktów prac naukowych powstałych w 2024 r. powstało przy pomocy AI.

3. Młodzi Tom Hanks i Robin Wright

Tom Hanks i Robin Wright znów wyglądają jak nastolatki dzięki najnowszej cyfrowej technologii odmładzającej. To dobra wiadomość dla fanów Forresta Gumpa, bo nie dość że oboje znów zagrają razem, to jeszcze wyglądem też nie będą różnić się znacznie od Forresta i Jenny. Odmłodzona para to bohaterowie nowego filmu Here. Akcja rozgrywa się w odległej przyszłości i przeszłości, teraźniejszości i w tym co pomiędzy. W internecie pojawił się już pierwszy zwiastun. Czy taki zabieg sprawi, że cała czasem wielogodzinna charakteryzacja w przyszłości okaże się zbędna?

4. Samobójstwo robota

W Urzędzie Miasta Gumi w środkowej Korei Południowej pracował robot, rozwoził dokumenty po budynku. Kilka dni temu rzucił się jednak ze schodów, przez co do pracy nigdy nie wróci. Lokalne media donoszą o pierwszym “samobójstwie” robota w kraju. Okoliczności ​​jego śmierci pozostają niejasne, a to co po nim pozostało, trafiło do analizy przez producenta.

5. Cześć, Kiaull, So keres

Google dodał 110 nowych języków do funkcji Tłumacz. Znalazło się tam kilka zagrożonych języków europejskich, sycylijski, manx, bretoński czy romski. Nowo dodanymi językami posługuje się łącznie ponad 614 mln osób. Jeśli ktoś czekał, teraz już może wysłać maila w manx, celtyckim języku używanym na Wyspie Man, który wraz ze śmiercią ostatniego rodzimego użytkownika w 1974 r. prawie zaniknął. Długoterminowym celem Google jest zbudowanie modelu AI, który będzie obsługiwał 1000 najczęściej używanych języków świata.

Polecam: “Bezrobotni Marienthalu”

Książka autorstwa Marie Jahody, Paula Lazarsfelda i Hansa Zeisela. O tej pozycji wspomniała dr Justyna Kopczyńska w drugim odcinku podcastu 26. Piętro poświęconym przyszłości pracy. Opisuje wydarzenia z Marienthalu pod Wiedniem. W jednym momencie niemal wszyscy mieszkańcy tej osady fabrycznej stracili pracę. Książka odpowiada na pytanie “Jak może wyglądać świat bez pracy?”.

Zostaw komentarz

Polecamy:

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja

Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

Jak wyobrażasz sobie życie? O sile nawyków

Tygodnik #4: Okłamywanie AI, rosyjska dezinformacja i jak udowodnić, że istniejesz

Tygodnik # 14: Ostatni egzamin ludzkości

Tygodnik #9: Przeceny w metawersie, wpadka Google i AI w rękach Polek

Tygodnik #13: Komputer nauczył się matmy, a miliarder wyszedł na spacer

Unabomber powraca. Co w Tedzie Kaczynskim widzi internet?

Powrót Unabombera 

Podcast #7: Jak być eko w internecie?

Podcast #7: Jak być eko w internecie?

Tygodnik

Tygodnik #12: Więzienie przyszłości, kosmiczny spacer i IFA 2024