Logo

Zajmuję się pisaniem od kilku lat. W tym czasie obserwowałem zmiany dotykające współczesną kulturę klubową i politykę narkotykową, wejście nowego pokolenia na rynek pracy, wojny kulturowe i rewolucje technologiczne. Publikowałem m.in. w Krytyce Politycznej, Res Publice Nowej, F5 i Muno. Jestem współzałożycielem Peace Ambassadors Polska – NGOsa organizującego inicjatywy i warsztaty związane z pokojową retoryką. W magazynie 26. Piętro przeczytasz moje teksty i posłuchasz podcastów o nowych technologiach, problemach społecznych i nie tylko. 

Posty

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Człowiek przestał być samotnym gatunkiem. Do tej pory rozbudowaną konwersację mogliśmy prowadzić jedynie z drugą osobą, jednak rozwój sztucznej inteligencji pozwala nam komunikować się ze stworzonymi przez nas podmiotami. Możemy pytać je o ich opinię, o pomoc, dzielić się z nimi własnymi przemyśleniami i doświadczeniami. W tym procesie zaczynamy budować relację, która dalece wykracza poza…

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Współczesna cywilizacja zachodnia opiera się na kilku filarach: kapitalizmie, liberalizmie, demokracji i (co być może mówi o nas najwięcej) na mechanizmie hot or not. Nasz sposób publicznego wyrażania opinii, komunikacji, poznawania nowych ludzi, kształtowania gustu czy nawet poglądów politycznych u swoich podstaw ma prosty interfejs, który pozwala wyrazić opinię czy ktoś jest hot, czy wręcz…

Tygodnik #9: Przeceny w metawersie, wpadka Google i AI w rękach Polek

Tygodnik #13: Komputer nauczył się matmy, a miliarder wyszedł na spacer

1. Fabryka AI Muska już dymi Superkomputer napędzany przez 100 tys. procesorów graficznych od Nvidia, który ma umożliwić szkolenie nowych systemów należącego do Elona Muska xAI, rozpoczął swoją pracę. Ostatnia inwestycja najbogatszego człowieka na świecie wzbudziła kontrowersje ze względu na swoje koszty środowiskowe. Na miejsce budowy superkomputera o wzdzięcznej nazwie Colossus wybrano amerykańskie Memphis. Miasto…

Unabomber powraca. Co w Tedzie Kaczynskim widzi internet?

Powrót Unabombera 

Mam wrażenie, że nigdy nie wychodzę z pracy.   Nie pochwalam tutaj kultury nadgodzin czy praktyki męczenia pracownic i pracowników mailami o każdej porze dnia i nocy, wciąż zbyt rozpowszechnionych w naszym systemie korporacyjnym. Czy też, jakby to ujął Ted Kaczynski, industrialno-technologicznym, który przez całą dobę wymaga naszej bezwzględnej lojalności. Moja praca też potrafi mnie zaskoczyć…

Teorie spiskowe - 26. Piętro

Kto zarabia na spiskach?

„Te luźne bokserki, wykonane z luksusowej, jedwabistej, rozciągliwej tkaniny zawierającej 80 proc. czystego srebra, ochronią ciebie i twoich potomków”. Koszt:  50 dolarów.  „Materiał, z którego wykonano ten durag zapewni ochronę twojemu mózgowi” – 100 dolarów.  „Błyszcząca wstawka z miedzi i niklu w tych jeansach ochroni twoje narządy rozrodcze“ – 200 dolarów. Kolekcja dedykowana foliarzom nie…

Tygodnik

Tygodnik #10: Pułapka na kosmitów i apka do zaginania rzeczywistości

1. Nowy telefon Google’a pozwoli Ci nagiąć rzeczywistość Google jest kolejną firmą, która wprowadza narzędzia do edycji zdjęć z wykorzystaniem AI, po Samsungu i Apple. Nowa funkcja „Reimagine” w Pixel 9 idzie o krok dalej niż zeszłoroczny Magic Editor, umożliwiając użytkownikom i użytkowniczkom generowanie dowolnych obiektów na zdjęciach za pomocą poleceń tekstowych. Jak sprawdził zespół…

Podcast #6: Dlaczego potrzebujemy kobiet w branży tech? 

Podcast #6: Dlaczego potrzebujemy kobiet w branży tech? 

„Różnorodność jest kluczowym elementem zmiany jakościowej. To właśnie dzięki różnym doświadczeniom, które zdobywamy w życiu, możemy poszerzać swoją perspektywę i tworzyć wartościowe rozwiązania. Współczesne projektowanie nie ogranicza się jedynie do produktów czy usług – skupiamy się na tworzeniu doświadczeń. Od momentu, gdy ktoś zaczyna myśleć o skorzystaniu z czegoś, aż do chwili, gdy poleci to…

Nigdy nie mów nigdy. Jak człowiek buduje sobie następcę 

Nigdy nie mów nigdy, czyli jak człowiek buduje sobie następcę 

„Ośmioletni pretendent ma 6 stóp, 5 cali wzrostu i waży, och, może 2800 funtów. Pomimo srogiego lania, jakie otrzymał od mistrza rok temu, zachowuje niewzruszoną postawę maszyny, którą w rzeczy samej jest” – pisał w 1997 Bruce Weber w artykule dla New York Times’a Człowiek kontra maszyna: Rewanż.  Środowisko szachistów nie miało wątpliwości, że Gary…

Czy roboty-mordercy zakończą wojny? - 26.Piętro

Czy roboty-mordercy zakończą wojny?

Technologia wkracza w kolejne sfery naszego życia. Już dzisiaj postępy w robotyce i rozwoju sztucznej inteligencji kształtują pola walki. Skuteczność maszyn prowokuje pytania o wpływ technologii na przyszłość konfliktów.  Czy współczesna rewolucja technologiczna w końcu pozwoli stworzyć broń tak zabójczą, że na samą myśl o konsekwencjach jej użycia i w obawie przed odwetem, powstrzymamy się…

Podcast #5: Jak dostęp wygrywa z własnością

– Obietnica modelu subskrypcyjnego jako formy współdzielenia i ograniczenia kosztów klimatycznych może przestaje już funkcjonować, przestaje się sprawdzać. Wiąże się to również z tym, że my dzisiaj chcemy przede wszystkim doświadczać, a nie posiadać. To jest termin, który mi się kojarzy tylko z agencjami reklamowymi, które przecież nie sprzedają produktu, tylko sprzedają doświadczenie. Nie sprzedają…

Tygodnik #4: Okłamywanie AI, rosyjska dezinformacja i jak udowodnić, że istniejesz

Tygodnik #7: Ikony olimpiady i kamalamania

1. Kamalamania trwa — internet nie przestaje mówić o kandydatce na prezydentkę USA Można pomyśleć, że dwa tygodnie kampanii prezydenckiej to nie wiele, ale w tym czasie internet i amerykańska polityka zrobiły już kilka obrotów wokół słońca. Harris w tym czasie uzyskała tytuł brat od Charli we własnej osobie, zgodę na wykorzystywanie utworu Freedom od…

Dziennikarstwo AI, czyli kto zabrał mój artykuł

Kto zabrał mój artykuł, czyli o dziennikarstwie doby AI

W internecie ponownie ukazał się mój tekst Jak (nie) rozmawiać ze sztuczną inteligencją?. Choć może powinienem napisać, że ukazało się jego nowe wcielenie. Zdarzały się przypadki, kiedy moje publikacje trafiały, przekopiowane słowo w słowo, na inne portale bez mojej wiedzy. Tym razem było jednak inaczej.  Temat, kolejność i wybór omawianych problemów, artykuły i posty stanowiące…

To tylko gra — jak gamifikacja Temu, Shein i AliExpress uzależniła nas od ich aplikacji?

Jak zakupy stały się grą

Kręcę kołem fortuny na moim telefonie. Główna nagroda? Zniżka 90 proc. na następne zakupy.  Rączka w białej rękawiczce zachęca mnie do wciśnięcia przycisku Stop. Niestety, wskazówka zatrzymała się na najgorszym wyniku: żadnej zniżki, za to mogę zakręcić jeszcze raz. Ponownie próbuje swoich szans. Gdy za namową rączki znowu klikam przycisk, koło raz jeszcze zaczyna zwalniać….

Biznes czy religia – o kulturze dropshippingu

Biznes czy religia – o kulturze dropshippingu

“Moja przygoda z biznesem zaczęła się w wieku 10 lat. Mając 16 lat zarabiałem już 500 dol. tygodniowo” – mówi Nathan Nazareth w filmie pod tytułem Od bankruta do zarabiania 187 tys. dol. miesięcznie w wieku 21 lat. Kanał z poradnikami sprzedażowymi na YouTube prowadzony przez 22-letniego kanadyjczyka obserwuje ponad 290 tys. osób, a wspomniane…

Tygodnik #4: Okłamywanie AI, rosyjska dezinformacja i jak udowodnić, że istniejesz

Tygodnik #4: Okłamywanie AI, rosyjska dezinformacja i jak udowodnić, że istniejesz

1. Trump grozi więzieniem Zuckerbergowi ”Wszystko, co mogę powiedzieć, to, że jeśli zostanę wybrany na prezydenta, będziemy ścigać oszustów wyborczych na niespotykaną dotąd skalę i zostaną oni skazani na długie wyroki więzienia. ” – napisał Trump na swojej platformie społecznościowej Truth Social. W tym samym poście wspomina nazwisko Zuckerberga, odnosząc się do dotacji przekazanych administracji…

Blokada na Facebooku, czyli wyrok bez sądu

Zbyt wielcy, by odpisać

Pod koniec maja konto na Instagramie profilu @ifyouhigh zostało zhakowane. Tak, masz rację — @ifyouhigh nie jest światowej sławy celebrytą, ani faworytem w wyborach. Nie jest decydentem, ani trendseterem. Ma za to 5 mln obserwujących i posty z setkami tysięcy polubień.  „31 maja [nasze konto] zostało zhakowane, mimo że stosujemy najsilniejsze zabezpieczenia oferowane na Instagramie….

Podcast #3: Małpy w goglach VR

Jak wygląda relacja między postępem technologicznym a rozwojem człowieka? To, jak zaawansowana jest nasza technologia, uznajemy za kryterium oceny naszego rozwoju. Umiejętność obróbki kamienia, wynalezienie druku, rewolucja przemysłowa – wszystkie stanowią przełomy, podyktowane wynalezieniem nowej technologii.  Nigdy jednak tempo postępu nie było tak szybkie jak obecnie. Może się wydawać, że co roku przeżywamy nową rewolucję…

Antropomorfizacja, czyli największe ryzyko rewolucji AI

Jak (nie) rozmawiać ze sztuczną inteligencją?

„Nie zdawałem sobie sprawy, że nawet krótki kontakt ze stosunkowo prostym programem komputerowym może wywołać tak silne urojenia u zupełnie normalnych ludzi” – pisał w 1976 roku Joseph Weizenbaum. Niemiecki naukowiec współpracujący z MIT zasłynął jako twórca pierwszego chatbota – ELIZY, która miała naśladować odpowiedzi psychoterapeuty. Choć program Weizenbauma, jak na dzisiejsze standardy, jest bardzo…

Pokolenie subskrypcji, czyli jak dostęp wygryzł własność

Pokolenie subskrypcji, czyli jak dostęp wygryzł własność

Co miesiąc z naszego konta ściągane są pieniądze za (często zapomniane) subskrypcje. Oprócz usług w zasadzie obowiązkowych, takich jak Netflix i Spotify, wiele z nas ma wykupiony dostęp do jeszcze kilku innych serwisów streamingowych. Na subskrypcjach cyfrowych się nie kończy.  W stałym abonamencie możemy również zapewnić sobie regularny dowóz ubrań, jedzenia, gazet, książek, przyrządów higienicznych,…

Od lordów po pracowników stacji benzynowej, czyli jak wygląda polski indie gamedev

Od lordów po pracowników stacji benzynowej, czyli jak wygląda polski indie gamedev

19 maja 2015 roku na platformy trafia trzeci Wiedźmin i niemal natychmiast staje się fenomenem na skalę światową. Sprzedaż ponad 50 mln egzemplarzy do dzisiaj plasuje go w pierwszej dziesiątce najbardziej kasowych gier w historii.  Założone w 1994 roku CD Projekt przez lata stopniowo rozszerzało swoją działalność. Sukces Wiedźmina, serial Netflixa dodatkowo napędzający jego sprzedaż,…

iPad Kubricka i samochód Asimova. O czym posłuchasz, w podcaście 26. Piętro?

iPad Kubricka i samochód Asimova. O czym posłuchasz, w naszym podcaście?

Czy sztuka zapowiada innowację, czy opisuje nieuchronną rzeczywistość? Dlaczego próbujemy realizować najbardziej dystopijne wizje sci-fi? I czy w dzisiejszym, tak szybko rozwijającym się świecie, mamy jeszcze szansę przewidywać przyszłość? Odpowiedzi na te pytania szukam w rozmowie z Kamilem Muzyką, prezesem Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej i specjalistą od prawa kosmicznego oraz Kacprem Nosarzewskim, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa…

Tygodnik

Tygodnik #1: Inteligencja Apple’a, podatek youtubera i flaming oszust

Tygodnik 26. Piętra to podsumowanie najważniejszych wiadomości ostatniego tygodnia ze świata pracy, nowych technologii i nie tylko.

Jak SEO zepsuło internet

Jak SEO zepsuło internet…

“Czytanie w internecie doprowadza mnie do furii.” – mówi Wojciech Mann w rozmowie z Krzysztofem Stanowskim na Kanale Zero. “Czytam tytuł: «Pies ugryzł strażaka». Zaciekawiło mnie to, pytam Dlaczego? A dalej najpierw biografia psa, potem biografia strażaka, potem czy strażacy mają psy i czy psy lubią strażaków. Jak już dochodzę do samego końca, na dole…