Ilus. Wiktor Knowski | Vackground / Unsplash | Getty Images / Unsplash

1. Humanoidalne roboty Elona Muska

To humanoidalne roboty będą składały nowe Tesle w przyszłym roku. Elon Musk ogłosił w swoim serwisie X, że zacznie od własnych fabryk samochodów elektrycznych, ale w 2026 roku planuje rozszerzyć produkcję i zaoferować Tesla Boty innym firmom.

To nie pierwszy raz, kiedy Elon Musk mówi o humanoidalnych robotach. W 2021 Tesla zaprezentowała jego prototyp. Ubrany był w czarny hełm i biały strój. Rok później kolejny robot chodził po scenie i machał do publiczności. 

Ile za takiego robota od Tesli? Nie mniej niż 18 tys. euro za sztukę.

2. AI też nagrzewa planetę

W ostatnią niedzielę, 21 lipca został ustanowiony rekord najgorętszego dnia w historii naszej planety. Nie trwało to długo, bo kolejny rekord padł już w poniedziałek. Zgodnie z danymi Copernicus Climate Change Service Unii Europejskiej średnia globalna temperatura powietrza osiągnęła 17,15 st. Celsjusza. 

Naukowcy od lat dowodzą, że to działalność człowieka przyspiesza zmiany klimatyczne. Ostatnio wyjątkowo emisyjny okazał się rozwój sztucznej inteligencji. Według raportu środowiskowego Google emisje gazów cieplarnianych firmy w 2023 r. były o 48 proc. wyższe niż w 2019 r. Celem giganta jest (a może było?) osiągnięcie zerowej emisji netto do 2030 r., firma jednak przyznała, że „w miarę dalszego włączania sztucznej inteligencji do naszych produktów ograniczenie emisji może stanowić wyzwanie”. Google nie jest jedyne. Microsoft ujawnił, że ​​w latach 2021–2022 globalne zużycie wody przez firmę wzrosło o ponad ⅓.

3. Polski festiwal w metawersie

Trwa pierwszy polski festiwal muzyczny w metawersie. Żeby dołączyć do Samsung Galaxy Virtual Vibes trzeba zalogować się do gry Roblox. To właśnie w metawersum tej gry można usłyszeć i zobaczyć na wirtualnej scenie Kizo, Young Leosię, Szpaka i Kacpra Blonsky’ego. Wstęp jest bezpłatny, a do tej pory miasteczko festiwalowe odwiedziło ok. 230 tys. graczy. Festiwal trwa do 31 lipca.

4. Meta z największym otwartym modelem AI 

Zuckerberg po niepowodzeniu związanym z metawersem, postanowił – jak wszyscy – postawić na rozwój sztucznej inteligencji. W tym tygodniu pojawił się model Llama 3.1, największy w historii model AI typu open source, który według firmy przewyższa GPT-4o i Claude 3.5 Sonnet firmy Anthropic w kilku testach porównawczych. 

Według Marka Zuckerberga do końca roku Meta AI będzie najczęśniejszej używanym modelem sztucznej inteligencji. A że z przewidywaniami szefa Mety bywa różnie, zobaczymy.

5. Viralowy deepfake Joe Bidena

„Moi drodzy Amerykanie. Chcę poświęcić chwilę, aby odnieść się do niektórych nienawistnych rzeczy, które o mnie mówiliście” — mówi deepfake Bidena, który siedzi przy biurku Resolute w Gabinecie Owalnym Białego Domu. „Wielu z was mówiło, że cierpię na robaki mózgowe lub że mam mus jabłkowy zamiast mózgu. Cóż, nie będę owijał w bawełnę, więc oto jest: pieprzcie się […]”

Nowe wideo, na którym prezydent Joe Biden obraża swoich wrogów stało się viralem. Nie jest oczywiście prawdziwe, to deepfake wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Wygląda zaskakująco realistycznie. Nie ma na nim 6 palców u dłoni prezydenta czy rozmazanych twarzy osób na zdjęciach stojących w ramkach za nim.

Na filmie znalazł się znak wodny użytkownika X „Prison Mitch”, a to konto regularnie publikujące filmy deepfake.

Polecam: Will Robots Take My Job?

Will Robots Take My Job? to strona internetowa, na której możesz sprawdzić prawdopodobieństwo zautomatyzowania swojej pracy w najbliższych latach. Dostaniesz nie tylko wynik procentowy, ale też informacje dot. szacowanej liczby ofert pracy na to stanowisko czy wysokości płac. Przydatna rzecz przy podejmowaniu decyzji dot. ścieżki zawodowej, ale też przebranżowieniu się.

Zostaw komentarz

Polecamy:

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

70% naszych subskrybentów to boty, czyli o teorii martwego internetu

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

Zeskanowałem tęczówkę za krypto – czy Worldcoin uratuje nas przed AI?

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

To bezcenne doświadczenie dowiedzieć się czegoś od osoby, która rozumie nasz świat

Czerwony Delfin to fake news. Katarzyna Bąkowicz: powielanie go może doprowadzić do tragedii

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Swoje pliki trzymam w DNA paprotki, czyli o przyszłości danych

Tygodnik

Tygodnik #16: Generator filmów i wyciek Mac Booków

Podcast #8: Sztuczne człowieczeństwo. O budowaniu relacji z AI

Tygodnik #15: Okulary Orion i ksiądz GPT z Poznania

Jak Hot or Not zapoczątkowało współczesny internet 26 Piętro

Na początku było Hot or Not

Pogrzeb i wesele. Powódź i sztuczna inteligencja