
Polscy producenci podbijają rynek światowy. Są tuż za Chinami
Polska zajmuje drugą pozycję na świecie pod względem wartości eksportu dużego AGD, tuż za Chinami. Nasz kraj ma 9% udział w rynku, co stanowi znaczący sukces w branży. Produkcja sprzętu AGD w Polsce jest na wysokim poziomie, z wartością eksportu w 2024 roku wynoszącą niemal 23 mld zł.

Eksport AGD to jeden z głównych filarów polskiej gospodarki, szczególnie w branży dużego AGD, jak pralki, zmywarki czy piekarniki. Produkcja w Polsce utrzymuje stabilny poziom, a krajowe firmy cieszą się dużym zainteresowaniem za granicą.
Polskie pralki, zmywarki i piekarniki zdobywają międzynarodową sławę
Ponad połowa polskiego eksportu dużego AGD trafia do czterech największych rynków Unii Europejskiej: Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. To właśnie te kraje odgrywają dominującą rolę w handlu sprzętem AGD. Polska, z 36% udziału w produkcji AGD w UE, odgrywa kluczową rolę na europejskim rynku AGD.
Rok 2024 przyniósł również wzrost importu AGD do Polski. Wartość importu zwiększyła się o 12%, co oznacza, że Polacy zaczęli kupować więcej zagranicznych urządzeń. Największy wzrost dotyczy pralek, szczególnie tych o ładunku 6-10 kg, których import wzrósł o 48% w porównaniu do roku poprzedniego.
Coraz chętniej kupujemy AGD. Stawiamy na rodzime produkty
Przemysł AGD w Polsce jest również jednym z ważniejszych sektorów gospodarki pod względem zatrudnienia. Branża ta daje pracę około 32 tys. osób, z czego 26 tys. zatrudnionych jest bezpośrednio w fabrykach. Przemysł AGD koncentruje się głównie w dwóch regionach: Dolnym Śląsku oraz województwie łódzkim.
Polska jest również jednym z większych rynków konsumpcyjnych w Europie, jeśli chodzi o sprzęt AGD. W 2024 roku Polacy wydali blisko 19 mld zł na urządzenia AGD, co stanowi wzrost o 9% w porównaniu do roku 2023. Wzrost ten może świadczyć o rosnącej zamożności polskiego społeczeństwa oraz stabilności branży.