
Polska wciąż daleko za liderami wiatrowymi UE. Tempo rozwoju wiatru spada
W 2024 r. w Europie przybyło 16,4 GW nowych mocy wiatrowych, co stanowi spadek w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy wzrost wyniósł 18,3 GW. Z danych WindEurope wynika, że tempo rozwoju energetyki wiatrowej w Europie spadło, co może utrudnić realizację celów klimatycznych UE.

Z całkowitego przyrostu nowych mocy, 12,9 GW przypadło na kraje Unii Europejskiej, reszta na Wielką Brytanię, Norwegię i Turcję. Co ciekawe, aż 84% nowych mocy w energetyce wiatrowej pochodzi z lądowych farm wiatrowych. W przypadku samej Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi 89%, co przekłada się na 11,5 GW.
Energetyka wiatrowa. Polska na ósmym miejscu w UE
Polska z 0,8 GW nowych mocy wiatrowych zajęła ósme miejsce w Unii Europejskiej. Choć w porównaniu do innych krajów wciąż notujemy rozwój energetyki wiatrowej, tempo wzrostu nie jest wystarczające, by zrealizować cele UE dotyczące OZE.
Najwięcej nowych mocy wiatrowych w 2024 roku zainstalowano w Niemczech (4 GW), Wielkiej Brytanii (1,9 GW) oraz Francji (1,7 GW). Polska pozostaje w tyle.
Usprawnianie procedur. Nowe instalacje wiatrowe
Zgodnie z opinią Gilesa Dicksona, szefa WindEurope, jednym z głównych czynników spowalniających rozwój energetyki wiatrowej w Europie są uciążliwe procedury administracyjne. Jednak Niemcy wyróżniają się na tle innych państw dzięki uproszczeniu tych procesów, co pozwala na szybsze wydawanie zezwoleń.
Dzięki tym zmianom Niemcy mogą przyznać pozwolenia na budowę farm wiatrowych siedem razy szybciej niż jeszcze pięć lat temu.