
Produkcja przemysłowa rośnie, jednak te branże wciąż borykają się z problemami
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w styczniu 2025 roku produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 2,3% w porównaniu do grudnia 2024 roku. Takie wyniki są zgodne z prognozami analityków. Jednak w odniesieniu z rokiem ubiegłym (rdr), przemysł w Polsce spadł o 1,0%, co pokazuje wyraźną różnicę w dynamice rozwoju branży przemysłowej.

Wzrost produkcji w porównaniu z poprzednim miesiącem jest dobrym sygnałem dla gospodarki, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że produkcja w kilku branżach nieco zwolniła. Ceny produkcji przemysłowej w styczniu również spadły, zarówno w porównaniu do grudnia (mdm -0,1%), jak i w odniesieniu do stycznia 2024 roku (rdr -0,9%).
Wzrost w polskim przemyśle. Zauważalne zmiany
Dane za styczeń 2025 wskazują również na wzrost produkcji w wielu branżach. Szczególnie wyróżnia się produkcja metali, która wzrosła o 18,9% (rdr). Istotny wzrost odnotowano także w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (17,4%) oraz w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (14,2%).
Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2025 roku była zróżnicowana. Z jednej strony, w porównaniu do stycznia 2024 roku, odnotowano wzrost o 4,3% (rdr). Z kolei w porównaniu z grudniem 2024 roku, produkcja spadła aż o 58,2% (mdm).
Produkcja przemysłowa. Te branże nie radzą sobie najlepiej
Jednak nie wszystkie sektory przemysłowe podzielają ten optymizm. W przypadku produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, zanotowano spadek o 15,1% (rdr). Spadek dotyczył również innych branż, takich jak produkcja urządzeń elektrycznych (-7,7%) czy wydobycie węgla kamiennego i brunatnego (-6,0%).
Dane za styczeń 2025 roku przedstawiają mieszany obraz polskiej gospodarki przemysłowej. Z jednej strony mamy wzrosty w produkcji przemysłowej, co sugeruje stabilizację w niektórych branżach. Z drugiej strony, spadki w produkcji sprzedanej w wielu działach przemysłu oraz sezonowe wahania w budownictwie pokazują, że sektor przemysłowy nadal stoi przed wieloma wyzwaniami.