Portal dla tych,
którzy chcą dotrzeć na sam szczyt

Trudne czasy dla portfeli Polaków. RPP: Inflacja w Polsce przekroczy cel NBP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przewiduje, że inflacja w Polsce w najbliższych kwartałach pozostanie wyraźnie powyżej celu NBP. Przewidywania dla Polaków nie są przyjemne. RPP mówi o wzroście cen energii i usług administracyjnych. Mimo prężnego rozwoju gospodarki krajowej wciąż obserwujemy wysoki poziom inflacji.

Mężczyzna trzymający w ręku telefon z wykresem na ekranie
Źródło: Freepik

Zgodnie z komunikatem opublikowanym po zakończeniu posiedzenia RPP, inflacja nie wróci do pożądanego poziomu 2,5% w najbliższej przyszłości. Co więcej, do dalszego wzrostu cen przyczyni się planowane w drugiej połowie 2025 roku odmrożenie cen energii.

Rada Polityki Pieniężnej: Inflacja nie wróci do pożądanego poziomu

Na zakończonym posiedzeniu RPP nie zdecydowano się na zmianę stóp procentowych. Główna stopa NBP wynosi nadal 5,75%, a decyzja o jej utrzymaniu motywowana jest chęcią realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Zgodnie z przewidywaniami, inflacja powinna stopniowo wracać do celu NBP, ale proces ten zostanie opóźniony przez dalsze zmiany na rynku energii i usług administracyjnych.

RPP przewiduje, że inflacja w Polsce pozostanie wyraźnie powyżej celu NBP przez wiele kwartałów. Powodem takiej sytuacji będą efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, wyższe stawki akcyzy oraz wzrost cen usług administracyjnych. Dodatkowo, wyższa inflacja bazowa również wpłynie na utrzymanie wysokich poziomów cen.

Drożyzna w Polsce. RPP zapowiada długotrwały wzrost cen

Przewidywania RPP sugerują, że odmrożenie cen energii w drugiej połowie 2025 roku może wydłużyć okres przekraczania celu inflacyjnego na poziomie 2,5%. W związku z tym, zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorcy będą musieli liczyć się z długotrwałym wzrostem cen.

Rada Polityki Pieniężnej zwróciła uwagę na to, że wpływ na inflację będzie miała wysoka dynamika wynagrodzeń, szczególnie w sektorze publicznym, a także planowane podwyżki płac.

Inflacja nie hamuje, mimo rozwoju gospodarczego kraju

RPP wskazała również na rosnące ryzyko związane z oczekiwanym ożywieniem gospodarczym i niskim poziomem bezrobocia, które mogą wpłynąć na dalszą presję inflacyjną.

Chociaż według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dynamika PKB w 2024 roku wyniosła 2,9%, RPP wskazuje na ryzyko przyspieszenia wzrostu gospodarczego w IV kwartale. Jednak mimo tego, że gospodarka rozwija się, to nadal obserwujemy wysoką inflację, której nie udało się jeszcze zahamować.

Zobacz też