Portal dla tych,
którzy chcą dotrzeć na sam szczyt

Luka płacowa w UE. Kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni

W 2023 roku luka płacowa w Unii Europejskiej wyniosła 12%, co oznacza, że kobiety zarabiały średnio o 12% mniej niż mężczyźni. Choć wartość ta jest nieco mniejsza niż w roku 2022 (12,2%), wciąż utrzymuje się na znacznym poziomie. Luka ta jest obliczana jako różnica między średnimi stawkami godzinowymi brutto mężczyzn i kobiet w firmach zatrudniających przynajmniej 10 pracowników.

Eleganccy kobieta i mężczyzna siedzący na schodach z laptopem
Źródło: Freepik

Zjawisko to nie jest jednolite w całej Unii. W niektórych krajach różnice są znacznie wyższe, a w innych zdecydowanie mniejsze.

Nierówności płacowe w UE. Polska poniżej średniej

W Polsce luka płacowa wyniosła w 2023 roku 7,8%. To wynik, który plasuje nasz kraj wśród państw z najmniejszymi różnicami płacowymi w UE. Wartość ta pozostała na tym samym poziomie co w roku poprzednim. Polska jest jednym z krajów, w których luka płacowa jest poniżej średniej unijnej, a w 2023 roku zajęła dziewiąte miejsce pod względem najmniejszych różnic.

W niektórych krajach UE luka płacowa jest znacznie wyższa. Na Łotwie różnica wynosi aż 19%, co stawia ten kraj na czołowej pozycji wśród państw z największymi nierównościami. Kolejne wysokie wartości odnotowano w Austrii (18,3%) i Czechach (18%). Tak duże dysproporcje mogą wynikać z wielu czynników, w tym specyfiki rynku pracy oraz struktury zatrudnienia w poszczególnych branżach.

Luka płacowa w Europie. Różnica wynosi 12%

Luksemburg jest jedynym krajem UE, w którym kobiety zarabiają średnio więcej niż mężczyźni. Według danych Eurostatu kobiety w Luksemburgu zarabiają średnio o 0,9% więcej od mężczyzn. Jest to wyjątek w skali całej Unii, gdzie na ogół to mężczyźni mają wyższe wynagrodzenia.

Specjaliści zaznaczają, że sama analiza luki płacowej nie jest wystarczająca do pełnego zrozumienia sytuacji na rynku pracy. W niektórych krajach mniejsze różnice mogą wynikać z mniejszego udziału kobiet w rynku pracy, co może wpływać na niższe średnie wynagrodzenia. Z kolei wyższe różnice często występują w państwach, w których kobiety dominują w zawodach niskopłatnych lub pracują w niepełnym wymiarze godzinowym.

Zobacz też