
Polskie firmy stawiają na rozwój. Sektor finansowy i nieruchomości rekrutują na potęgę
W polskich firmach widać rosnącą chęć do powiększania zespołów. Co trzecia firma planuje zatrudnić nowych pracowników w nadchodzących miesiącach. To oznacza wzrost prognoz zatrudnienia, co daje nadzieję na stabilizację na rynku pracy. Przedsiębiorcy zapowiadają zatem kolejne zatrudnienia, zwłaszcza w branży nieruchomości oraz finansowej.

Polskie firmy w II kwartale 2025 roku stawiają na rozwój i rekrutacje. Wzrost prognoz zatrudnienia oraz inwestycje w nowe talenty to pozytywne sygnały, które mogą wpłynąć na dalszy rozwój gospodarki. Mimo to, niektóre sektory, szczególnie mikrofirmy i usługi komunikacyjne, mogą napotkać na wyzwania związane z koniecznością redukcji zatrudnienia.
Polski rynek pracy. Te firmy zapowiadają powiększenie kadry pracowniczej
Prognozy zatrudnienia na II kwartał 2025 roku są wyjątkowo optymistyczne. Zgodnie z raportem ManpowerGroup, aż 33% firm w Polsce zamierza zwiększyć zatrudnienie. To wyraźny sygnał, że przedsiębiorcy w kraju mają ambitne plany rozwoju. Wzrost ten o 5 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego wskazuje na pozytywne nastroje wśród pracodawców.
Wśród branż, które planują najwięcej rekrutacji, dominują sektory: finansowy, nieruchomościowy, nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej, transportu i logistyki. Pracodawcy z tych sektorów prognozują wzrost zatrudnienia na poziomie 24%. Wysoką aktywność rekrutacyjną wykazuje także branża IT, a także przemysł surowcowy, gdzie prognozy zatrudnienia wynoszą odpowiednio 21% i 20%.
Polscy przedsiębiorcy zapowiadają rekrutacje. Są chętni na nowe zatrudnienia
Analizując dane geograficzne, największy optymizm rekrutacyjny obserwujemy w centralnej oraz wschodniej Polsce, gdzie planowany wzrost zatrudnienia wynosi odpowiednio 20% i 19%. Firmy z tych regionów wykazują większą gotowość do zatrudniania nowych pracowników. Mniejszy entuzjazm panuje w północno-zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, gdzie prognozy zatrudnienia są nieco niższe.
Małe firmy, zatrudniające od 10 do 49 osób, wykazują największą chęć do rekrutacji (26%). W przeciwieństwie do nich, większe przedsiębiorstwa, szczególnie te z ponad 5000 pracowników, przewidują mniejsze zmiany w składzie zatrudnienia.
Choć większość firm w Polsce prognozuje wzrost zatrudnienia, niektóre sektory mogą napotkać trudności. Mikrofirmy, zatrudniające do 10 osób, wskazują na możliwe redukcje etatów (-4%). Również sektor usług komunikacyjnych z prognozowanym spadkiem zatrudnienia o 35% nie wydaje się zbyt stabilny.