Portal dla tych,
którzy chcą dotrzeć na sam szczyt

W kraju mamy już ponad 3 mln przedsiębiorców. Rozwija się rynek JDG

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, liczba osób pracujących na własny rachunek w Polsce na koniec września 2024 roku wyniosła ponad 3 mln. Przedsiębiorcy stanowią już 21% ogółu pracujących w gospodarce narodowej. Jest to wyraźny sygnał, że coraz więcej Polaków decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Centrum Warszawy nocą
Źródło: Freepik

Polacy chętniej pracują na własny rachunek. Jak informuje GUS, liczba rodaków, wybierających takie formy zarobkowe, wynosi już 3 mln 184,3 tys. osób. To znaczny wzrost w porównaniu z sierpniem, kiedy ta liczba wynosiła 3 mln 150,9 tys.

Wzrost liczby przedsiębiorców nie jest przypadkowy. Wiele osób, zwłaszcza w dobie pandemii, zaczęło dostrzegać potencjał w pracy na własny rachunek. Przedsiębiorczość staje się bardziej dostępna, dzięki ułatwieniom administracyjnym, a także dostępowi do nowoczesnych technologii. Takie tendencje mogą również świadczyć o rosnącej liczbie osób, które rezygnują z pracy etatowej na rzecz niezależności zawodowej.

Polacy stawiają na pracę na własny rachunek. Coraz więcej przedsiębiorców

Główny Urząd Statystyczny zaznacza, że wśród osób pracujących na własny rachunek dominują te, które prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, bez zatrudniania pracowników najemnych. Tego typu działalności są najpopularniejszą formą przedsiębiorczości.

Istnieje alternatywa, z której osoby przedsiębiorcze mogą skorzystać i są to inkubatory przedsiębiorczości, takie jak Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Twój StartUp”. Oferuje ona wsparcie księgowe, marketingowe oraz prawne. Dostępne są równie szkolenia, które pomagają wznieść firmę na wyższy poziom.

Jest to szczególnie widoczne wśród osób wykonujących zawody wymagające specjalistycznej wiedzy, takich jak konsultanci, freelancerzy czy rzemieślnicy. W takich branżach relatywnie łatwiej jest prowadzić działalność jednoosobową, a zatrudnianie pracowników może być obciążeniem, które nie zawsze jest uzasadnione w kontekście skali działalności.

Mamy już ponad 3 mln przedsiębiorców. Dominują jednoosobowe działalności gospodarcze

Przedsiębiorcy często spotykają się z wyzwaniami związanymi z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, zwłaszcza w obliczu inflacji. Z drugiej strony, cieszą się oni większą elastycznością w zarządzaniu swoimi finansami i podejmowaniu decyzji. Wzrost liczby osób prowadzących działalność gospodarczą może być więc wynikiem chęci dostosowania się do zmieniającego się rynku pracy i potrzeby elastyczności w działaniu.

Wzrost liczby pracujących na własny rachunek daje nadzieję na dalsze umacnianie polskiej gospodarki opartej na działalności mikrofirm. Przedsiębiorcy będą musieli jednak stawić czoła wyzwaniom związanym z konkurencją, regulacjami prawnymi oraz koniecznością inwestowania w nowoczesne technologie, które będą niezbędne, by utrzymać się na rynku.

Zobacz też